Deň bezpečnejšieho internetu sa organizuje od roku 2004. Jeho hlavný cieľom je zvýšiť informovanosť o bezpečnejšom a lepšom internete, kde má každý možnosť používať technológie zodpovedne, s úctou, kriticky a tvorivo.
Ako surfovať bezpečne?
Každý z nás, bez ohľadu na vek, by mal byť opatrný a vyvarovať sa rizikám súvisiacim s používaním internetu, tak aby mohol v čo najväčšom rozsahu využívať mnohé z užitočných výhod, ktoré internet v dnešnej dobe ponúka. O tom, aké nebezpečenstvá môžu hroziť pri využívaní internetu, dostávajú informácie nielen žiaci v školách, ale aj ich rodičia. Otázka znie ako sa chrániť v dobe digitálu, kedy už bežné surfovanie internetom nie je považované za bezpečné? Odpovedí na túto otázku je niekoľko v závislosti od množstva odborníkov.
Na zhrnutie možno uviesť týchto 11 tipov na to, ako pri surfovaní po internete na svojom smartfóne, tablete či počítači zostať v bezpečí:
1. Na sociálnych sieťach rozmýšľajte dvakrát a zdieľajte obsah s rozumom.
2. Dajte si pozor na online hry zadarmo, ktoré môžu obsahovať malvér a pár chvíľok zábavnej hry vás môže stáť aj zneužitie vašich osobných údajov.
3. Pozor na otvorenú WiFi, ktorá môže byť napadnutá hekermi.
4. Dômyselne vyberajte vaše heslá a často ich meňte.
5. Kontrolujte si vaše nastavenia súkromia.
6. Dobre rozlišujte nevyžiadanú reklamu vo forme spamov a phishingu, neotvárajte prílohy podozrivých emailov.
7. Používajte antivírusové programy a bránu firewall.
8. Starostlivo si zálohujte vaše dáta.
9. Buďte pripravení na útoky hekerov a reagujte rýchlo.
10. Nezabúdajte sa odhlásiť z vášho konta.
11. Dajte prednosť https pred http, https webstránky sú zabezpečené, u http sa neodporúča poskytovať svoje osobné údaje.
Poskladaj si puzzle s logom tohoto dňa: